Vadeli Taksitli Satışlar

Vadeli Taksitli Satışlar

  • Soru: Vadeli satışlarda dinimizin hükmü nedir?  Günümüzde beyaz eşyada olsun arabada olsun gayrimenkul alım satımlarında olsun vadeli yani veresiye dediğimiz alışıverişler yapılmaktadır. Bunun İslam’da yeri nedir?
  • Cevap: Alışverişte karşılıklı konuşma şarttır. Fakat eğer mal aldığın şahıs sana; “Şu aldığın beyaz eşyayı, bu çamaşır makinesini işte herhangi bir eşyayı sana şu fiyata peşin, şu fiyata veresiye satarım” diyorsa ve böylece iki fiyat oluşuyorsa o sakıncalıdır, şüphelidir. Şöyle ki, adam sana diyecek ki “ben şu kârı koyuyorum üzerine kâr haddini koyuyorum peşin paramı alırım.” Satıcı alıcıya “fakat şu eşyanın fiyatı şudur eğer vadeli alıyorsan üzerine şu kadar vade fark koyuyorum” derse…

  • Soru: Faiz mi olur?
  • Cevap: Faiz demiyor da vade koyuyorum diyor. Bu da faize girer, bu da şüphelidir.

  • Soru: Mesela günümüzde olan vadeli satışlar İslam’da da var mıdır?
  • Cevap: Evet, vardır. Vadeli bir satışın tam manasıyla helal olabilmesi için mesela “şunu size verdim bunu üç ay sonra bana öde” demesi gerekir. Orada bir kesinti yoktur ve yaptığı şey zaman tanımaktır. Peygamber Efendimiz (sav) borç gıda maddesi almıştır ve zırhını ona emanet olarak vermiştir. Borç süresi dolduğunda bedelini ödemiş ve zırhını geri almıştır. Herhangi bir sakıncası yoktur. İslam da alım-satımlarda maliyetine satış yapılabilir, maliyetin üzerine bir kâr konularak da satış yapılabilir, maliyetinden daha düşük de satış yapılabilir, vadeli veresiye satış da olabilir. Fakat İslam’da şüpheli görünen, bir mala iki fiyat vermektir. O zaman şüpheli olur. Peygamber Efendimiz (sav) hadisinde şöyle buyurmuştur: “Şu insanlara ne oluyor ki Allah (c.c.)’ın getirdiği kurallar üzerine kurallar koyuyorlar. Allah (c.c.)’ın kitabında olmayan şartları getiriyorlar.” Bunun üzerine yüz tane de kural getirseniz geçersizdir.

  • Soru: Ülkemizde var olan taksitli ve vadeli satışlar ile ilgili ne diyebiliriz? Taksitli satışlar caiz midir?
  • Cevap: Mesela ben geldim birinden mobilya, beyaz eşya vb. Aldım. Karşı karşıya bir fiyat konuştum fiyatı belirttim. Böylece ödememi taksitlendirirsem bu mubahtır. Fakat faiz ve vade farkı caiz değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top