Tarikatı Kadiriye ‘nin Halisiye Koluna Nasıl İntisab Edilir ?

Bu yola dahil olmak, bu kervanâ katılmak isteyen herhangi bir Müslüman kardeşimiz temiz bir kalple, dürüst bir niyetle, abdestli olarak, bize ya da zikir çektirmekle, ders vermekle görevli erkek ve kadın kardeşlerimize şahsen başvuruda, talepte bulunurlar. Biz de kendilerine tarikata ilk giriş dersini tarif ederek veririz. Burada açıklamamız gereken iki şey var:

Birincisi: Görevli olan erkek veya hanım kardeşlerimizden ya da Telefonla veya mektupla ilk derslerini alan kardeşlerimiz zaman ve fırsat bulduklarında yani şahsımızla karşı karşıya geldiklerinde derslerini tazelemelerinde fayda vardır. Yok böyle bir fırsat ve zaman bulamadılarsa görevli kardeşlerimizden veya telefonla, mektupla aldıkları derse devam ederler.

İkincisi: Bizim tarikatımıza ya da herhangi bir tarikata girmek isteyen her Müslüman kardeşimizin girmeden önce girmek istediği tarikatın silsilesini, takip edilen yolun Allah ve Rasulünün yoluna uyup uymadığını yani şeriata muhalif bir halleri olup olmadığını, tabi olacağı mürşidin aynı şekilde şeriat ve de özellikle fıkıh ilmini ne denli bildiğine, bu ilimlerle amel edip etmediğine, (çünkü şeriatı bilmeyen tarikatı öğretemez) kendinden önceki mürşidden icazetli olup olmadığını araştırması ve bakması gereklidir. Hatta şarttır.

Sebebine gelince günümüzde gerçek olan tarikatların adları istismar edilmek suretiyle birçok Müslüman kardeşimiz gerçek olmayan, tarikatla alâkası olmayan yollara çekilmektedir. Bu tür akımlara kapılmamak için yeni ders alacak kardeşlerimizin çok uyanık olmaları teklif edilen şeylerin şeriata uygunluğunu araştırmaları şarttır. (Burada sürekli zikrettiğimiz şeriattan murad ve mana İslam dinidir. Ve bu dinin esaslarıdır.)

Bu araştırmaların bir faydası da, şuurlu bir şekilde bilerek intisab eden bir müridin ilerlemesi yol alması, araştırmadan gözü kapalı intisab eden müridden daha hızlıdır, daha bilinçlidir. Çünkü gözü kapalı intisab eden mürid hayli bir zaman acabalarla, nedenlerle, niçinlerle kendini oyalar, bu da onun yol almasına, ilerlemesine büyük bir engeldir.

Bu sebeplerdendir ki biz de bu kardeşlerimize araştırın, öğrenin sonrada şuurlu bir şekilde nedensiz niçinsiz kâmil bir manada teslim olun diye tavsiyede bulunuruz.

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

2 yorum

  1. bugün 26 ekim 2014 (2 Muharrem 1436) Bu gün semaya bir yıldız daha eklendi ….. Hacı Mustafa ÖZGÜR (ks)

  2. adem demir erzurum

    Muhterem Hocam, biz Erzurum’da ikamet eden ve dersli bir aileyiz. Dersimizi Hasankale İlçesinin Zakiri Muhterem Metin ATMACA beyden almış bulunuyorum. Cumartesi ve mübarek gecelerde gelirseniz sizi, veya Muhterem İsa Hocamızın sohbetlerini dinlemeye azami gayret gösteriyoruz, kızımın bir arkadaşı rahatsız olduğu için (ismi Gamze) sizlerden dua istiyor, eğer uygun görürseniz tüm islam aleminin hastaları ve bu kızımızın iyileşmesi için bir dua ederseniz bizler ve ailesi her zaman olduğumuz gibi minnettar oluruz efendim ellerinizden öper dualarınızı bekleriz efendim. Allah cc uzun ömürler versin efendim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top