Tarikata Nasıl Girlir ?

Tarikat, yolu murad etmekle başlar. Zaten mürid demek murad eden demektir. Daha sonra -önceden bahsettiğimiz gibi- Şeriat Üniversitesini bitirmiş bir profesörün (Mürşid-i Kâmilin) eteğine yapışmak ve onun derslerine katılmakla devam eder.

On iki hak tarikat ve bunların çeşitli kolları vardır. Bunların bir kısmı günümüze kadar ulaşmamış ve yine bir kısmı da özünden koparılarak yani tahrif edilmek sureti ile gayesinden saptırılmak istenmiştir. Ancak yine de gerçek ve hak olan tarikatların ve onları canları pahasına yaşatmaya çalışan mürşid-i kâmillerin bugüne dek Elhamdülillâh varlıklarını koruyabilmeleri büyük bir sevinç ve övünç kaynağımızdır.

Geçmiş asırlarda ve günümüzde her ne kadar kabullenmezseler de tarihe baktığımızda bütün maddi-manevi icatların, ilimlerin ve fetihlerin altında tarikatların ve onların mürşid-i kâmillerinin açık manevi imzalarını görmemiz, büyük bir gerçeği kabul etmek anlamına gelir.

Cebir ilminin temelinde ve hatta isminde bile bir Allah dostunun imzası vardır. Tıbbiyede İbn-i Sina hakeza öyle. Yine Osmanlı İmparatorluğunun kurulmasında Şeyh Edebali’nin imzası, İstanbul’un fethinde büyük mürşid Akşemseddin Hz.nin imzasını (manevi) bulmak her kesimden insan tarafından kabul edilen bir gerçektir.

Günümüzde maalesef tarikat yollarının önünün kesilmek istenişi bu yolların yadırganışı, yok sayılması bizleri yukarıda saydığımız zahirî ve batınî ilimlerin yerine aynı şekilde zahirî ve batınî fetihlerden uzaklaştırmış, bizi bize hiç yakışmayacak şekilde bir zamanlar ismimizden bile çekinen kavimlerin kapısında dilenci durumuna düşürmüştür.

Evet geçmişte Allah’ın dostlarına sahip çıkan ve onların yollarına maddi ve manevi destek veren toplumları Cenab-ı Hakk yüceltmiştir. Şimdi ise onları yadırgayan, küçümseyen, yok sayan, ezen toplumların durumu da ortadadır.

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

3 yorum

  1. Allahin ve resulun selami ve bereketi uzerine olsun bende bu yolda ilerlemek istiyorum

  2. Allahin selami uzerinize olsun Tarikata girmek istiyorum

    • Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

      Aleykümselam ; bizlere 0212 620 29 52 numaralı telefondan ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top