Tarikata İntisab ve İlk Giriş Dersi

ramzan-of-ramadan-islami-mehfil-560728Genellikle bizim tarikatımızda ilk intisab şu şekilde olur: Mürid namaz oturuşu şeklinde oturur (şeyhinin karşısında) ellerini dizlerine koyar. (namazda olduğu gibi) ve gözlerini kapatır. Şeyhi de aynı şekilde dizlerini müridinin dizlerine dayayarak oturur. Şeyh, sağ elinin iki parmağını müridin kalbinin üzerine rapteder. Gözler kapalı bir şekilde şeyh müridini Allah (c.c.), Resulullah (s.a.v.) ve pirlere, meşayihlarına kabul ettirir ve manevi dosyaya kaydeder. Sonunda da dua ile ilk intisab gerçekleşmiş olur.

Bu intisab etme şekli ancak imkanlar dahilinde ve de şeyhe yakın olma derecesinde (mesafe olarak) gerçekleşebilir. Eğer mürid şeyhe uzak bir mekanda kaim ise o zaman da ya mektup yolu ya da telefon yolu ile veya varsa şeyhin eserlerini okuyup kabullenmek sureti ile intisab ederler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi telefon, mektup ya da eserleri okuyarak intisab edenler fırsat bulduklarında şeyhlerinden bizzat dizinin dibine çökerek el tutmaları, derslerini, intisablarını yenilemeleri, tazelemeleri gerekmektedir.

Yukarıda saydıklarımızdan birini kabullenip gerçekleştiren bir mürid, bizim tarikatımıza yani Kadiri tarikatının Halisiye Koluna intisab etmiş olur.

Tarikata ile giren mürid ve müridelerimize ilk tavsiye edip tarif ettiğimiz ders şöyledir:

“Evvelâ Euzubesmele çekilerek bir Fatiha (Elham) üç İhlas (Gulhuvallahuehad) okuyup hasıl olan sevabı sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin mübarek ruhu şeriflerine, İmamı Ali, İmamı Hasan, İmamı Hüseyin, şeyh Hasanı Basri, Pirimiz Abdulkadir Geylani Hz.lerinin, Hacı Mustafa Hayri Baba Hazretlerinin mübarek ruhu şeriflerine ve şeyhimiz Hacı Hafız Mustafa Efendinin ruhu makamına ve bunların arasında Tarikatı Aliyyeyi Kadiriyyeden gelmiş geçmiş bil cümle silsile-i meşayihi kiram efendilerimizin ervahı şeriflerine hediye ettim dersin.

5 dakika Tefekkür-i Mevt (Ölüm hali) düşünülür.

5 dakika Rabıta-i Şerif (Cenab-ı Hakk’tan, şeyhine kadar) düşünülür. Daha sonra:

“İlahi ente maksudi ve rızaike ve ligaike matlubi” denilerek dersteki tespihe başlanır.

33 veya 100 defa “Estağfirullah-Elhamdülillah” sonunda bir defa “Elazim el kerim ellezi La ilahe illahu”

33 veya 100 defa “Allahümme Salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed” sonunda bir defa “ve sahbihi vesellim”

33 veya 100 defa “La ilahe illallah” sonunda bir defa “Muhammedun Resulullah”

100 veya 300 defa “Allah” sonunda bir defa “celle celalüh”

33 veya 100 defa İhlas suresi yani “Kulhüvallahu ahad” (Her okunuşta Besmele çekilip sonunda da bir defa “Sadakallahü’l-azim” denir.

Bu beş ders çekilip bittikten sonra yeniden bir Fatiha üç İhlas okunur. Hasıl olan sevabı Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin mübarek ruhu Şeriflerine ve Habib’in dört yari (İslam’ın dört büyük halifesi) Hz. Ebu Bekir-i Sıddîk, Hz. Ömer-ül Faruk, Hz. Osman-ı Zinnûreyn, Hz. İmam-ı Ali Murteza Kerremallahu vecheh, İmam-ı Hasan ve İmam-ı Hüseyin (r.a.) ve cemii enbiya-i murselîn efendilerimizin, Evlad-ı Resulün, Ezvac-ı Resulün, Ashab-ı Resulün ve cemii evliyanın, şeyh Hasan-i Basri, Pirimiz Abdulkadir Geylani Hazretlerinin ve Hacı Mustafa Hayri Baba Hazretlerinin mübarek ruhu şeriflerine ve Hacı Hafız Mustafa Efendinin ruhu makamına ve bunlar arasında tarikatı aliyeyi Kadiriyye’den gelmiş geçmiş bil cümle silsile-i meşayih-i kiramın mübarek ruh-i şeriflerine ve ana baba, hısım akraba-yı taallukatımızdan ahirete göçenlerin ruhlarına, melaike-yi mukarrebînin ruhaniyyetine tarafımdan hediye ettim denir.”

Tarikatı Kadiriyyenin Halisiye Koluna ilk intisab eden mürid ve müridelere tavsiyemiz yukarıda zikrettiğimiz bu beş derstir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus, bu dersler çekilirken baştan sonuna kadar gözler devamlı surette kapalı ve rabıta halinde çekilmelidir.

Müridin ilk intisabındaki virdlerini, derslerini böylece sıraladıktan sonra iki şeyi de açıklamamızda fayda vardır. Zira bu iki şey, insanların anlayamayacağı bir tarzda anlatılır ve yazılırsa, yerinde anlatılmazsa Allah muhafaza insanların yoldan çıkmasına, manen ayağının kaymasına vesile olur. Bu anlatacağımız iki şey, tarikatın gereklerini devamlı yaşamaya çalışanların aklını ve zihnini yorar, yaşamayanlara da yerinde ve güzel bir şekilde izah edilmediği taktirde kökten bu şeyleri inkara sürükler. Bunlar:

1- Tefekkür-ü Mevt (Ölüm halini düşünmek)

2- Rabıta-i Şerif (Cenab-ı Hakk’tan (c.c.)şeyhine kadar düşünme hali)

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Bir yorum

  1. Selamun aleyküm izmit te sizinle irtibata gecebilecegim vakfiniz veya yetkilinin varmi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top