Resmi Nikah – Dini Nikah

Resmi Nikah – Dini Nikah

  • Soru: Bugünlerde nikâhlar belediyelerde kıyılıyor biliyorsunuz. Bu nikâh akitleri İslam’a göre geçerli midir? Yeni evlenecek bir çift için belediyede kıyılacak nikâh geçerlidir, başka bir şeye gerek yoktur diyebilir miyiz?
  • Cevap: İlk önce şunu söyleyelim; İslam’da dinî nikâh emredilmiştir. Hatta Peygamber Efendimiz (sav) de kızı Fatıma’yı Hz. Ali ( r.a.) ile evlendirirken ilk önce dinî nikâh yapmışlardır. Fakat belediyelere gelince orada kıyılan nikâh da caizdir. Çünkü karşılıklı şahitler huzurunda akit gerçekleşmiştir. İcap ve kabul yani nikâhın şartları yerine getirilmiştir. Ama akabinde dinî nikâh kıymak şarttır. Belediye nikâhı caizdir ama dinî nikâh da şarttır. Ama bugün medeni kanun, dinî nikâhı kabul etmiyor, ilk önce resmî nikâhı yaptırıyor. Fakat bunun yanında dini nikâh şarttır. Dinî nikâh olmadan nikâh eksik kalır. Çünkü dini nikâhta mehir vardır ve mehir de sünnettir.

Belediye nikâhlarında her ne kadar iki tane şahit olsa da, karşılıklı sorular da sorulsa da, karşılıklı cevaplar alınsa da yine de bu belediye nikâhı üzerine bir İslam âlimi tarafından İslam’ı bilen biri tarafından dinî nikâh kıyılmasında fayda vardır. Çünkü bu belediye nikâhlarında sorulan sorular da yeterli değildir. Nikâhlarda dinî soruların sorulması şarttır. Evlenenlerin nikâhlarına şahitlik edildiği gibi bu sorularla müslümanlıklarına da şahitlik edilmiş olur. Belediye nikâhları, bu sorular sorulmadığı için eksiktir. Her ne kadar cevap verilmişse de belediye nikâhının hemen akabinde bir dinî nikâh kıymak faydalıdır.

Bir şey daha eklemek gerekirse, İslam’da evlenmesi öngörülen bir erkekle kadının bir araya gelebilmeleri, bir arada oturup konuşmaları, birbirleri ile oturup yemek yemeleri, birbirleri ile yakınlaşmaları için resmi nikâhla evlenmeden önce İslam, dinî nikâhı daha evla görüyor. Çünkü İslam dinî nikâh olmadan -medeni kanunu bir tarafa koyalım- evlenmeyi caiz görmüyor.

Peygamber Efendimiz (sav) zamanında bir kadın gelmiş genç bir kadın; “Ya Resulallah kocam öldü, dul kaldım. Genç bir kadınım, evlenmek istiyorum. Ne emredersin Ya Resulallah?” Peygamber Efendimiz (sav) “Evlenmen, nikâh altında bulunman senin için daha evladır” demiştir. Onun için dinî nikâh şarttır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top