Örnek Müslüman

Örnek Müslüman

Müslüman, yeryüzünde gelmiş geçmiş en büyük dinin mensubu, o alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmeti olduğundan kendisinde bütün güzel vasıfların varlığı ve bütün kötü vasıfların yokluğu gereklidir.

O, Hakk’tan ancak hakkı ister. Doğruluktan başkasını seçmez. Herkesten daha geniş yürekli, nefsini daha alçaltan biri, daima güler yüzlü, tebessümü elden bırakmayan biridir.

Gafile karşı hatırlatıcı, cahile karşı öğretici, kendine eza edene eza etmeyen, kendisini ilgilendirmeyen şeyin arkasından gitmeyen, çok veren, hiç kimseyi kırmayan, haramlardan kaçan, şüpheli gördüğü şeylere yaklaşmayan, garibi seven, yetimi koruyan, yüzü sevinçli, kalbi hüzünlü, fikri meşgul, kimsenin ayıp ve sırrını ifşa etmeyen biri olmalıdır.

O, kimsenin ırzında, namusunda gözü olmayan, hareketi latif, bereketi çok, müşahedesi tatlı, cömert, güzel ahlaklı, yumuşak ruhlu, güzel tabiatlı, takvası bol, hayası olan, gayet sabırlı bir kimsedir.

Donuk kafalı değildir. Dedikoducu ve koğucu değildir. Kıskanç ve fesatçı da olamaz. Aceleci ve kinci hiç değildir. Büyüğe saygılı, küçüğe karşı merhametlidir. Emanete son derece riayet eder.

Davranışlarında terbiye, sözünde fevkalâdelik görülür. Kimsenin felâketine çalışmaz. Kimseyi ardından çekiştirmez. Gayet vakûr, sabırlı, az konuşan, çok namaz kılan, çok oruç tutan, doğru sözlü, sağlam seciyeli kişidir o. Misafirlerine çok ikrâm eder.

Herkes ona gıpta eder, herkes onu sever.

“İyilik etmek ve fenalıktan sakındırmak hususunda birbirlerinizle yardımlaşın, günah işlemek ve haddi aşmak hususunda yardımlaşmayın.” (Maide: 2)

Müslümanlar kardeştir. Kardeşlerin birbirleri üzerinde hakları vardır. Efendimiz (sav): “Müslümanın müslüman üzerinde hakları vardır ki onları ödemeden veya bağışlanmasını istemeden mesuliyetten kurtulamaz” buyurmuştur. Bu haklar şunlardır:

Müslümanın yanılmasını affetmek, Gözyaşlarına merhamet etmek, Açılmasını istemediği sırrını gizlemek, Mazeretini kabul etmek, Yanında gıybeti yapılırsa reddetmek, Gerektiğinde nasihat etmek, Dostluğunu muhafaza etmek, Zimmetinde olan şeyleri muhafaza etmek, Hastalandığında ziyaret etmek, Cenazesinde hazır bulunmak, Hediyesini kabul etmek, İyiliğine karşılık vermek, İyiliklerine teşekkür etmek, Yardımlarını güzel yapmak, Namusunu korumak, Ricasını kabul etmek, İsteklerini boşa çıkarmamak, Aksırdığında ‘yerhemükellah’ demek, Kayıp eşyasını aramak, Konuşmasını hoş görmek, Selamını almak, İyiliğini arttırmak, Yeminlerini tasdik etmek, Zalim olsun, mazlum olsun yardımına koşmak. Zalimken yardımı, onu zulümden alıkoymak iledir. Mazlumken yardımı ise, hakkını almada yardımcı olması iledir, Dost olmak, düşman olmamak, Onu korumak, yardımsız bırakmamak, Kendisi için istediğini kardeşi için de istemek.

İyi bir müslüman, müslüman kardeşlerinin bu haklarını her zaman gözetir.

Günlük hayatımıza İslam hakim mi, değil mi? İşte size terazi.

Bütün namazlarını cemaatle kılıyor musun?

Her gün özellikle sabah namazını cemaatle kılıyor musun?

Kur’an okuyor musun?

Namazlarını huşû ile kılabiliyor musun?

Ölümü ve kabri hatırlıyor musun?

Kötü arkadaşlardan uzak duruyor musun?

Çokça gülmekten ve şakalaşmaktan uzaklaştın mı?

Allah korkusundan ağladın mı?

Allah’ı tenhalardan zikredip gözünden yaş geldi mi?

Günahlarından pişmanlık duyup tövbe istiğfar ettin mi?

Duaların kabul saatini kollayarak Rabbine dua ettin mi?

Allah’a hamd ediyor musun?

Fakir ve muhtaçlara sadaka veriyor musun?

Nefsin arzu ve isteklerini bırakabildin mi?

Nefsinle kibirlenip öğünmekten sakındın mı?

Allah (cc) yolunda kardeşini ziyaret ettin mi?

Anne ve babana iyilikte bulundun mu?

İslamî bir hayat mutluluğun, huzurun kaynağıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top