Mürşidi Kamilleri Nasıl Tanıyacağız ve Mürşidlerin Sıfatları Nelerdir ?

İsimlerinden de anlaşıldığı üzere mürşid-i kâmil, maddi manevi olgunluğu bünyesinde toplamış Ümmet-i Muhammed’i Hakka davet ederek hak yoldaki gerçekleri gösteren, insanları irşad edebilecek zahirî ve batınî ilme sahip olan kişilere denir. Onların tek talip oldukları şey “Hakk”tır. Onlar her şeyleri ile Hakka aşıktırlar. Onun rızasından bir an bile ayrılmazlar. Onlar maddi ve manevi cömert insanlar olup kimseden bir şey saklamaz ve kıskanmazlar. Onlar sabır abidesi gibidirler. Bütün bela ve musibetlere tahammül ederler.

İmanlarının gereğini en küçük ayrıntılarına varıncaya kadar yerine getirirler. Yemekten, içmekten ziyade yedirmeyi ve içirmeyi severler. Onlar, bu dünya için Allah ne murad etmişse ona kanaat ederler. Onlar, tevazu ve cesaret örneğidirler. Allah’ın Kur’ân’ından, Rasulullah’ın ahlâkından bir an ayrılmazlar. Kendilerine tabi olan, bağlanan müridlerinin bütün müşküllerine ortak olurlar ve halletmeye çalışırlar. Cenab-ı Hak (c.c.), onların dua ve niyazlarını geri çevirmez ve o zatların duaları birer şifa kaynağıdır. Özetle onlar kendilerine tabi olanları Allah ve Resulü’ne vasıl etmek için ellerinden gelen her şeyi harcarlar ve yaparlar.

Ahmed Ziyaüddin Hazretleri “Câmiul Usul” adlı eserinde mürşidde bulunması gereken beş temel şartı şöyle sıralar:

1. İslamiyeti (dini) çok iyi bilmeleri gerekir.

2. Manevi zevk sahibi olmaları gerekir.

3. Şefkat ve himmetleri bol ve âli olması gerekir.

4. Allah’tan gelen her şeye razı olmuş bir durumda olurlar, (yani nefsin marziyye makamında) bulunmaları gerekir.

5. İsabetli bir görüşe ve tesirli telkin ve sohbetlere sahip olmaları gerekir.

Bu beş temel şartı mürşidinde bulan bir mürid o mürşide her şeyiyle teslim olabilir.

Dini bilgisi kıt, şefkat ve himmeti dar, Allah’a (c.c.) tam teslim olmamış, telkin ve tesirli sohbetleri olmayan ve bütün bunlara rağmen ben mürşidim iddiasında bulunan bir insan, etrafına toplanan ve ondan medet uman insanları yarı yolda bırakmaktan öte bir şey yapamaz. Netice itibari ile o insanlara yazık etmiş olur. Kitabımızın başında da belirtmiştik; şeriatı bilmeyenler tarikatı asla öğretemezler.

Zahirde ve batında kendisine yeteceğine inandığı bir mürşide bağlanan bir müride yol alabilmesinde, bu uzun yolculukta lazım olacak şeyler nelerdir?

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Bir yorum

  1. Efendi Hazretleri, Allah Rahmet Eylesin, Nur.eylesin kabirlerini, bu sabah Zikrullah yapiyorduk. Ve omuzlarda tasiniyordu zikirlerle beraber, ve sonra da en son bir bakildi, goturecekler mezara.. Yaklastim..Bende bakiyim dedim..Allahu Ekber, Uyandi kalkti Kalbime.dokundu Ve sonradan, her taraf gri renkte 4 -5 merdiven ve kapisi parliyordu, Oyle parliyordu ki…Aman Allahim, mekan i Ceennnet eylesin, Firdevs Bahcelerinde Zikir etsin♥

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top