Mürşid-i Kamilin Müridlerine Karşı Vazifeleri ve Halleri Nelerdir ?

MuhteÅŸem-HD-Duvadddr-Kağıtları-10Mürşid-i kâmil, mürid olsun olmasın çevresindeki bütün insanlara merhametle, mütevazi, alçak gönüllü ve güler yüzle muamele etmelidir. Aynı zamanda, çevresindeki bütün insanların hali ile tek tek hallenmeli, yerine göre çocukla çocuk, gençle genç, yaşlı ile yaşlı olabilmeli ve onların seviyesine uyabilmelidir.

Karşısına aldığı müridinin fıtrat, yaradılış hallerini, halet-i ruhiyelerini manevi basireti ile anlayabilmelidir. Etrafındaki insanların kendisini örnek bir insan kabul edebilmeleri için o da kendi yaşantısında her yönüyle Resulullah (s.a.v.) Efendimizin yaşantısını örnek almalı ve yaşamaya çalışmalıdır.

Mürşid, bütün müritlerini manevi evlatları olarak kabul ederek onlara bir babanın evladına yaklaştığı yumuşaklık, güler yüzlülükle yaklaşmalıdır. Yürümesi ile, oturması ile, gülmesi ile, konuşması ile kısaca her şeyi ile müridlerine ve bütün insanlara örnek olmalıdır.

Sohbetlerinde Kur’ân-i Kerim ve Peygamberimizin (s.a.v.) sünnetlerini ölçü almalıdır. Ve bunların dışına kesinlikle çıkmamalıdır. Neye mal olursa olsun Kitabullahtan ve Sünnet-i Resulluhtan taviz vermemelidir. Bütün müridlerine de bunu öğütlemelidir.

Müridleri ile hastalık vs. zaruri haller dışında sürekli birlikte olmaya çalışmalıdır. Onları her fırsatta ikaz etmeli ve nasihat etmelidir. Tüm insanlara parçalayıcı, bölücü değil de toplayıcı ve birleştirici olmayı öğütlemelidir.

Diğer tarikat erbaplarına saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşmalı ve yaklaştırmalıdır. Diğer insanlar ve topluluklardan kendisine ve tarikatına bir saldırı olursa, (maddi ve manevi) yumuşaklıkla ikaz etme yolu ile onlara davranmalıdır. Toplulukların içine düştüğü günümüz çıkmazlarından, bataklıklarından müridlerini ve çevresindeki bütün insanları maddi ve manevi olarak korumalıdır.

Yaşadığı beldenin manevi bekçisi olduğunun farkında olup o beldedeki bütün insanların dertlerine, sıkıntılarına ortak olmaya çalışmalıdır. Çevresinde toplanan insanlara manevi huzur ve rahatlık verebilmelidir. Bizim büyüklerimiz bize şu telkinde bulunmuşlardır. “Mürid şeyhinin huzurundayken suda balığın rahat ettiği gibi rahat edebilmelidir.”

Sohbetlerini avamın ve havasın yani her kesim insanin anlayabileceği tarzda yapmalıdır.

Sohbetlerine iştirak eden insanlar mutlak manada az da olsa kendisinden istifade edebilmelidir. Müridlerin arasında zengin, fakir ayırımı yapmadan hepsi ile eşit bir şekilde ilgilenmelidir.

Dünyaya ve dünyevi şeylere bel bağlamamalıdır. Aşırı derece lüks bir yaşam tercih etmemeli ve müridlerini özendirmemelidir. Devamlı surette şöhretten kaçmalıdır. Şöhret kapısını, kendisine ve müritlerine kapatmalıdır.

Görüşmelerinde müridleri arasında bir protokol oluşturmamalıdır. Manevi yönden çalışkan müridlerinin sevgisini gizlemeli ve onlara hissettirmemelidir. Zahiren hiçbir müridini yüzüne karşı olsun arkasından olsun methetmemeli ve de eleştirip kötülememelidir.

Müridlerinin manevi hallerini keşfedebilmeli ve gizlemesini bilmelidir. Bazı müridlerine “Evladım sen şöyle şöyle makamlara ulaştın veya sen şu kadar yol aldın. Diğer yönden, sen helâk oldun.” diye kesinlikle aşırı ümit ve aşırı korku vermemelidir.

Şeriat ölçüleri dışında müridlerine telkinlerde bulunmamalı ve bu yönde fetvalar vermemelidir. Kendisini müridlerine karşı kesinlikle yüceltmemelidir.

“Bizim makamımız şudur, bizim makamımız budur” dememelidir. İllaki yüceltecek yükseltecek birini arıyorsa o da kendi şeyhini yüceltip yükseltmelidir.

Manevi açıdan makam ve mevkisi ne olursa olsun bunu kendisine mal etmeyerek gurura ve kibre kapılmamalıdır. Ne olmuşsa hangi makam ve mevkice gelmişse mutlak manada Allah’ın dilemesi ve Resulullahın sevgisi, pirlerinin ve meşayihlarının himmeti ile o makamlara ulaştığının hissiyatından uzaklaşmamalıdır.

Son olarak, bir mürşid-i kâmil, kendi tarikatının yücelmesi ve yükselmesi, kendisine tabi olan insanların bir noktaya gelebilmeleri için elinden gelen maddi manevi bütün gayretlerini harcamalıdır.

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top