Müridin İhvan Kardeşine Karşı Görev ve Edepleri

Müridin İhvan Kardeşine Karşı Görev ve Edepleri

Abdulkadir Geylani Hazretleri (k.s.) müridin diğer ihvan kardeşleriyle sohbetinin, ilişkilerinin ne şekilde olması gerektiğini de şöyle sıralamıştır:

-Mürid, ihvan kardeşlerine karşı tercihli davranmalıdır. Yani onları kendinden önde görmelidir. Onlara karşı mert davranmalı ve onları daima hoşgörü ile karşılamalıdır.

-Onlarla sohbet ederken hizmet etmek gayesi ve şartı ile sohbet etmelidir.

-Onlardan hiçbiri üzerinde kendini haklı görmemelidir. Hiçbirinden hak talebinde bulunmamalıdır. Onlardan her birinin kendi üzerinde hakları olduğunu hissetmelidir. Onların hakkını yerine getirmekte kusurlu olmamalıdır.

-Tarikat kardeşleri sayılan ihvan ile sohbette devamlı onlara uymalıdır. Onların meşru isteklerini yerine getirmeye çalışmalıdır. Onlarla olduğu sürelerde, daima nefsinin aleyhine onların lehine hüküm vermelidir. Onların hataları olur ise yorumlar yaparak onları mazur görmelidir.

– Onlara aykırı hareket etmemelidir. Onları kaçıracak bu yoldan soğutacak hareketlerde bulunmamalıdır. Onlarla çekişip zorluk çıkarmamalıdır.

– Tarikat kardeşleri olanlara düşer ki: Kardeşlerinin kalplerini koruya, onların sevmedikleri şeyleri yapmaktan çekine, isterse o şey onların yararlarına olsun. O kardeşlerden hiçbiri için kalbinde kin beslememelidir.

– Şayet onlardan birinin kalbini incitecek bir hal olursa o hatasını telafi edecek, hal ve hareketlerde bulunmalıdır. Onlardan biri tarafından ayıplandığını görür yada duyar ise onları tatlı bir lisan ile ikaz etmelidir. Hataların çoğunu kendi nefsinde aramalıdır.

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

Scroll To Top