Kutuplarda Namaz Vakti

Kutuplarda Namaz Vakti

  • Soru: Güneş doğması ile batması aynı olan ya da, dünya üzerinde altı ay gündüz altı ay gece olan yerler var. Bu konuda da birçok sorular geliyor. Böyle durumda doğması ve batması bir an olan veyahut da altı ay gece altı ay gündüz olan ülkelerde namaz nasıl kılınır? Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlere ne söyleyebiliriz?
  • Cevap: Her devlet kendine göre bir takvim uygulamış, rasathaneler kurmuş, günlerini tayin etmişler, takvimleri var, namaz vakitleri ayarlıdır. İş saatleri bellidir. Gece ve gündüz de belirtilmiştir. Dolayısıyla böyle yerlerde yaşayan insanlar beş vakit namazlarını kılmakla yükümlüdür. Güneşin doğup batmasının hükmü yoktur. Günün belli bölümlerine bakılarak ya da komşu ülkeler esas alınarak namaz kılınır. Böyle bir yerde sadece vitir namazı vacip olmuyor gece namazları kılınabiliyor.  O ülkelerde rasathaneler vardır, iş saatleri bellidir istirahat saatleri bellidir. İnsanlar buna bakarak kendi namaz vakitlerini tayin edebilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top