Kuranı Hatmetmek

Kuranı Hatmetmek

  • Soru: Kur’an-ı Kerimi hatmetmek mi ihlâs suresine devam etmek mi eftaldir? Bunu sormamın sebebi şu: Biliyorsunuz sizde duymuşsunuzdur mutlaka ihlâs okumak  -işte üç bin ihlâs, beş bin ihlâs- hatim yerine geçer diye birçok şayialar ortaya çıkmış ve uygulanıyor, laflar sözler ediliyor. Bunu yetkili bir ağızdan sizden öğrenmek istiyorum. Kur’an hatmetmek mi yoksa ihlâs suresine devam etmek mi daha eftaldir?
  • Cevap: Kur’an’ı hatmetmek daha eftaldir. 6666 Ayet-i Celile okumak daha eftaldir. Fakat bugün günümüzde sizin buyurduğunuz sözlerle bize de geliyorlar. Hatta hanım kardeşlerimiz diyor ki her bir ayete bir ihlâs okuyorum ve buna bu şekilde devam ediyorum. Siz diyorsunuz ki bu mu eftaldir yoksa Kur’an’ı hatmetmek mi daha eftaldir. Elbette Kur’an’ı hatmetmek daha eftaldir.

  • Soru: Peki söz Kur’an’dan açılmışken şunu da söylemek istiyorum: Bir kişi hafız iken çoğu yerlerde ezberden okuyor hafızlığını ortaya koymak için. Bu mu daha iyi yoksa Kur’an’ı alıp da yüzünden okuması mı daha iyi?
  • Cevap: Şimdi hafız dahi olsa fatiha-yı şerifi, ihlâs-ı şerifi bilse dahi Kur’an-ı Kerimi önüne koyup yüzüne karşı okuması daha eftaldir.

  • Soru: Peki, abdestsiz Kur’an okunabilir mi hocam?
  • Cevap: Abdestsiz bir insan, Kur’an’a elini süremez.

  • Soru: Karşısına koysak öyle okuyabilir mi?
  • Cevap: Karşıdan elini sürmeden okuyabilir. Ezbere okunabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top