Kuran-ı Tanımak

enbiya_suresi_ayet-10-san-ve-seref-saglayana-kitap-indirdikKur’an-ı Mübin, bütün beşeriyetin huzur ve saadetini tekeffül eden ilahî bir kitaptır. O bütün insanlığa Cenab-ı Hakk’ın Rabbanî bir beyanı ve talimatıdır. Kur’an-ı Kerim takva sahipleri için bir hidayettir. Hak yolu gösteren ilahi bir nurdur. O, Hz. Peygamber’in en büyük ve edebî bir mucizesidir. İnsanları her çeşit karanlıklardan çıkarsın ve onları nura aydınlığa kavuştursun diye Allah, Kur’an’ı Resulü’ne indirmiştir.

Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Resulüm! Bu Kur’an insanları Rablerinin izni ile karanlıklardan aydınlığa, her şeye galip ve hamde layık olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır” (İbrahim: 1).

Kur’an, insanlara en doğru, en adil ve en sağlam olan yolu gösterir. Kur’an, Allah’ın habl-i metînidir. Apaçık bir nurdur. Onun akla hayret veren güzellikleri, ilim ve hikmetleri sınırsızdır. O’na dayanarak söyleyen, doğruyu söyler. O’nun buyruklarına göre amel eden, kurtuluşa erer. O’na sımsıkı sarılan, dosdoğru yolu bulmuş olur.

Kur’an, dinin direği, İslam’ın esasıdır. O İslam ki, Allah onu kulları için din olarak seçmiştir. Kur’an, insanlara dünya ve ahiret saadetini gösteren, tanıtan hikmetli bir kanundur.

İnsanı mesut edecek ve insanlığın huzur ve saadetini sağlyacak en mühim vazife, İslam’ı asıl kaynağı olan Kur’an ve Sünnet’ten öğrenmektir.
Kur’an, bir derya. Kur’an, hastalıklarımızın reçetesi, bütün insanlığın kurtuluşunu sağlayacak ilahî bir kitap. Gelin hep beraber Kur’an’ın ipine sımsıkı sarılalım ve O’nu yeniden keşfedelim…

Kur’an, Allah’ın nizamı, Allah’ın kitabı. Bize doğruluğu emrediyor. Güzel ahlakı emrediyor. Size Kur’an’ı anlatıyorum, hikâye anlatmıyorum. Allah’ın yasaklarını anlatıyorum. Helal ve haram Kur’an’da bellidir. Allah, Kur’an’ından helali de belli etmiş, haramı da. Herşeyi helalinden kazanıp meşru helal yemeyi emretmiş, Allah. Haram kazanmayı, faiz almayı, vermeyi, hırsızlık yapmayı tefecilik yapmayı, zina etmeyi, içki içmeyi, kumar oynamayı Allah, Kur’an’da yasaklamış. İşte eğitim budur. Eğitim Kur’an ile olur. Eğitim, Allah’ın Kitabıyla olur. Onun dışına çıktınız mı, kanunların hepsi batıldır. İsviçre kanunu seni yönetebilir mi? Seni güzel ahlâka davet eden, seni doğruluğa teşvik eden bir Kur’an var, Kur’an.. Niye bu Kur’an’ın dışına çıktık. Nedir dünyadaki vahşet? Neden müslümanlar ızdırapla kâfirler tarafından öldürülüyor?

“Kim de beni anmaktan yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz.” TAHA: 124

Siz Kur’an’a yüz çevirirseniz, siz Kur’an’ı arkaya atarsanız, sizin dünyada rızkınızı keserim, ahirette de sizi kör olarak haşrederim diyor Yüce Allah. Kur’an’a sırt çevirdik biz. Kur’an nerede şimdi. Kur’an’ın hükmü nerede? Ancak Kur’an yönetir bu insanları. Allahu Zü’l-Celâl ve’l-Kemâl Hazretleri Kur’an’ı göndermiş, peygamberler göndermiş, insanlığı doğruluğa, güzel ahlaka, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe davet etmeleri için.

Ben burada size nasihat ediyorum. Eğer ben söylediklerimi kendim yapmıyorsam, kendim amel etmiyorsam, kendim işlemiyorsam, kendimde bu amel yoksa benim sözlerim size işlemez. Devlet de aynıdır. Allah’ın kanununun dışına çıkıldı mı, kimse dinlemez.

İşte bir kaç tane hırsız Türkiye’yi yakıp yıkıyor:

Ana-babalar feryad ediyor:
“Başa çıkamıyoruz, ne yapalım çocuklarımızı zaptedemiyoruz. Çocuklarımız köprü altlarında, baliciler, serserilerle geziyor civarda…” Kanun yok, nizam, intizam yok. Ne hale geldik. Bu ülke nasıl bu hale geldi? Kur’an’ın dışına çıktık. Allah’tan uzaklaştık.

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top