Kuran-ı Kerim

KonuFihristi2“İnsan başıboş yaratıldığını mı sanıyor?…” (Kıyame: 36) Mü’minin hayatı Allah için olmalı. Allah için yaşamalı. Ailesini, çevresini buna göre düzenlemeli, ilişkilerini Allah’ın rızası esasına göre ayarlamalı. Allah için dost olmalı. Düşman olacaksa bunu da nefsi için değil, Allah için yapmalı.

Bütün bunları yapabilmek, dünyayı hakiki çehresiyle kavramağa onun yalancı ve fani oluşunu bilmeğe bağlıdır. Aksi takdirde hepimizinin yaptığı gibi bu dünyayı bir ebediyet yurdu olarak görür, bütün hesaplarımızı ona göre yapar, Allah’ı ve ahiret gününü unuturuz… İçimizde İslam’ı yaşama aşkı ve şevki olmalı, gafletten silkinmeliyiz. Bunu yapabilmek için irşada ehil Allah dostlarına varmalı, onların sohbetleriyle ruhumuzu gıdalandırmalıyız.

Biz neredeyiz, şöyle bir düşünelim Allah için. Biz İslam’ın neresindeyiz? Biz Kur’an’ın neresindeyiz? Biz Şeriatın neresindeyiz? “Ben İslam’ın ne ölçüde yaşıyorum diye düşünün.

Ashab’dan biri hep şöyle diyerek dua ederdi: “Ey cehennemin sahibi Allah’ım! Beni cehennemden koru.” Duası Efendimize ulaşır. Allah Resulü (sav) buyuruyor ki: “O adamı bana gösterin.” O adam mescitte dua ederken “Ya Resulallah işte bu adam.” Peygamberimiz (sav) ona soruyor: “Neden cennet istemiyorsun?” “Ya resulallah cenneti isteyecek amelim yok ki.”

Ey müslümanlar daha biz neredeyiz. Çektiğin virdin, esmaların feyzini alabiliyor musun? Onun ışığını, nurunu görebiliyor musun? Onun muhabbeti gönlüne iniyor mu? Şeyhin, hocan konuştuğu zaman kalbine tesir edebiliyor mu? Yoksa taş mı, kaya mı, demir mi oldu yüreğin? Kendini muhasebe et. Çekmiş olduğun esmaların nuru kalbine iniyor mu? Her bir esma bir nurdur. O nur kalbe indi mi kalp nurlanır, oradan dünya çıkar, Cenab-ı Hak sevgisi oraya girer. Allah’ım! Bizi o esmaların nurunu görüp o feyzi, bereketi, aşkı, muhabbeti olan kullarından eyle.

Kutsal Kitabımız dünya ve ahiret saadetimizi temin edecek yolları bize açıklıyor. Kur’an’dan bir kaç ayeti buraya derleyecek olursak, Kur’an’ın, bizim yaşamamızı istediği hayatı görmemize yeter:

İyilikte ve takvada birbirinizle yardımlaşın. (Maide: 2)

Allah yolunda hakkı ile cihad edin. (Hac: 78)

Allah tevbe edenleri ve tertemiz olanları sever. (Bakara: 222)

Allah muhsinlerle beraberdir. (Ankebut: 69)

Allah’tan kulları içinde ancak ilim sahipleri gereğince korkarlar. (Fatır: 35)

İnsan için ancak kendi çalışmasının karşılığı vardır. (Necm: 39)

Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların helal ve temiz olanlarından yiyin. Allah’a şükredin. (Bakara: 172

Allah ticareti helal faizi haram kıldı. (Bakara: 275)

Zerre kadar hayır işleyen onun karşılığını görecek ve yine zerre kadar şer işleyen onun karşılığını görecektir. (Zilzal: 7-8)

Allah herkese ancak gücünün yettiğini yükler. (Bakara: 286)

Allah adil olanları sever. (Hucurat: 9)

Allah takva sahiplerini sever. (Tevbe: 4)

Allah, kullarının küfür hallerine razı olmaz. (Zümer: 7)

Allah, zalimleri sevmez. (Şura: 40)

Namaz kılın, zekatı verin. (Bakara: 43)

Allah’a ve Peygambere itaat edin ki rahmete nail olasınız. (Ali İmran: 132)

Ancak mü’minler kardeştirler. (Hucurat: 10)

Allah’ın yardımı inananlarla beraberdir. (Enfal: 19)

İman eden salih ameller işleyenler var ya, işte onlar yaratılmışların en hayırlılarıdır. (Beyyine: 7)

Benim rahmetin herşeyi kuşatmıştır. (Araf: 156)

Ey müminler Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olun. (Tevbe: 119)

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top