Kıble

Kıble

  • Soru:  Denizlerde ve çöllerde bulunan kimseler kıbleyi nasıl ve ne şekilde tespit edecekler? Kıbleyi bilmiyorlarsa nasıl tespit etmeleri lazım?
  • Cevap: Şimdi gerek havada, gerek karada, gerekse denizde olsun, yolculuk esnasında bu insanların yanında pusula varsa, yönü tespit edebilirler. Şayet pusula yoksa hava açıksa güneşe göre yine tespit edebilirler. Eğer hava kapalı ise bunlardan hiç biri yok ise, o zaman istikameti ve kıbleyi kendi kanaatine göre tespit ederek namazı kılabilir. Yolculukta duruma göre namazını oturarak ve ima ile kılabilir. Mesela eğer uçakta gidiyorsa oturduğu yerde ima ile eda edebilir. Karayolunda otobüs ile gidiyorsa yine ima ile kılabilir. Denizde vapurda gidiyorsa, mümkünse ayakta kılabilir. Mümkün değil ise yine oturduğu yerde namazını eda edebilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top