Kar Payı

Kar Payı

  • Soru: Günümüz de biliyorsunuz, birçok holdingler, birçok endüstri alanlarında çalıştırılmak üzere insanlardan kâr ortaklığı vadiyle paralarını alıyor ama sisteme baktığımızda bugünkü bankacılık sistemi ile aynı. Hiç değişen bir şey yok. Bunlara kâr payı adı altında belli başlı zamanlarda işte 3 ayda şu kadar kâr vereceğiz 5 ayda şu kadar kâr vereceğiz diyorlar. Kâr-zarar ortaklığı adı altında insanlardan para toplanıyor ortaklıklar teklif ediliyor. Bu konu hakkında neler söyleyebiliriz?
  •  Cevap: Şunu kaydetmek lazım ki, günümüzde her şey açık seçik bellidir. Bu insanları kandırarak ellerindeki rızklarını almışlardır. Hatta ben buna Avrupa’da Almanya’da şahit olmuşumdur. Birçok vatandaşın parasını kâr payı diye alarak insanları aldatmışlardır. O insanlar bugün mağdur duruma düşmüşlerdir ve paraları tamamen gitmiştir, ödenmemiştir. Bunların üzerine gidildiği zaman da paramız yoktur gidin sabredin kazanırsak vereceğiz, demektedirler. İslam’ın hükümlerine uygun olması için gerçekten kâr ve zarar ortaklığı esas alınmalı. Dinen meşru bir iş yapılmalı. Akit yapılırken kişinin zarar edebileceği belirtilmelidir. Çünkü günümüzde bir sistem vardır. Banka sistemi değişmemiştir, sistem faizli banka sistemi üzerine kuruludur. Hiçbir banka, sistem dışına çıkıp vatandaşa kâr payı ödeyemez.

  • Soru: Bu ismi ne olursa olsun…
  • Cevap: Ne olursa olsun bu faize giriyor. Yapılmakta olan muhafazakâr insanları çarkın içine çekmekten ibarettir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top