Eşşeyh Ebul Ferec Et Tusi (k.s.)

Evliyanın büyüklerinden olan Ebulferrah Mehmed Tarsusi (RA) Hz.leri’nin künyesi “Ebü’l Ferec Yusuf Et-Tarsusi”dir. Ebül Ferrah Mehmet Tarsusi (RA) Hz.leri’nin doğum tarihi ve doğum yeri kaynaklarda bildirilmemektedir.

Ebül Ferrah Mehmet Tarsusi (RA) Hz.leri zamanın büyük alimlerinden ilim tahsil etti. İyilik sever güzel huylu ve güzel görünüşlü bir zat idi. Zamanının bir tanesi idi. Karşılaştığı kimselere çok mütevazi davranırdı. Arkadaşlarından veya dervişlerinden birinde uygun olmayan bir davranış görse tatlı bir şekilde onu ikaz eder ve bu işi yapmasına mani olurdu. 

Ebül Ferec (RA) Hz.leri tasavvufu (tarikatı) Abdulvahid bin Abdülaziz Et-Temimi (RA) Hz.leri’nden ve Şeyh İzzeddin Ahmed Farusi’den (RA) Hz.leri’nden aldı. Birçok insan Ebü’l Ferec (RA) Hz.leri’nin ilminden zahiren ve batınen birçok kimseler istifade etti ve nice yolda kalmışlara mana yolunda ışık tuttu. Nice susuzları suya kandırdı. 

Ebül Ferec (RA) Hz.leri dalallette kalmış insanları yaklaşık ellibeş sene hakka davet edip hizmet etti. Nice dalallette kalanlara önderlik yaptı. Nihayet şu köhne dünyadaki imtihanını en güzel şekilde verip gayeyi de yerine getirmenin bahtiyarığı ile fani âleme veda ederek Bağdat’ta vefat etti. Büyük bir kalabalık yarenleriyle bugünkü kabristanına defnedildi. Yüce Allah (CC) Hz.leri bizi şefaatlarindan, al-i himmet nazar ve muhabbetlerinden ayırıp mahrum etmesin. (AMÎN)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top