Kadının Çocuğuna Bakma Yükümlülüğü

Kadının Çocuğuna Bakma Yükümlülüğü

  • Soru: Kocasından ayrılan ya da boşanmış bir kadın -çocukları da var bir veya birkaç tane- kocasından ayrıldıktan sonra küçük çocuklarına ne kadar veya kaç yaşına kadar bakmakla yükümlüdür?
  • Cevap:  Bir kadın kocasından boşandıktan sonra yalnız başına kaldığında -diyelim bir iki çocuğa var yanında- bu kadın o çocuklara bakmak mecburiyetindedir. Yedi yaşına kadar bakar, onları besler, bütün yiyecek ve içeceklerini temin eder, onlara aynı küçükken nasıl baktıysa yedi yaşına kadar da öyle bakacaktır. Yedisinden sonra da babasına teslim edecek. Yedi yaşından sonra babası bakacak. Ayrı yaşasalar dahi yedi yaşına kadar annesi yedi yaşından sonra babası bakmakla yükümlüdür.

  • Soru: Bir de çocuğunu terk edip giden insanlar var. Bugün hangi televizyon kanalına baksak görüyoruz, etraftan duyuyoruz; cami avlusuna bırakılmış, karakola terk edilmiş küçük çocuklar var. Bu çocuğunu terk edip gidenler hakkındaki görüş ve hüküm nedir?
  • Cevap: Onlar büyük günah işliyorlar. Çocuğunu terk eden bir insan, durum ve şartları ne olursa olsun günahkârdır. Çocuğunu terk ettiğinden dolayı hem de büyük günah işlemiştir. Cenabı Hakk’ın vermiş olduğu, yaratmış olduğu yavruyu onlar sokağa atıyorlar. Bu tür durumlarda o çocuğu bulanlar, alıp bir yetiştirme veya bakım yurduna verenler, onun yetiştirilmesinde yardım ve hizmeti olanlar ise bundan dolayı çok büyük sevap kazanıyorlar. Bunu da belirtmek lazımdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top