Hayızlı ve Lohusa Kadınla Münasebet

Hayızlı ve Lohusa Kadınla Münasebet

  • Soru: Hayızlı ve lohusa olan bir kadına kocası cinsi münasebette bulunabilir mi?
  • Cevap: Hayızlı ve lohusa bir kadın kocasıyla cinsi münasebette bulunursa büyük günah işlemiş olur ve haramdır. Fakat onu sevmek isterse, hanımıyla oynamak isterse dinen meşrudur helaldir. Yalnız belinden aşağıya yaklaşamaz. Hayız halinde bulunan eşine cinsel yaklaşım dışında (eşini öpebilir, sevebilir, diz ve göbek arası dışında) yaklaşabilir.

Bir sahabe Peygamberimize; “Ya Resulallah ben evlenmek istiyorum.” Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: Bakire bir kız al, onunla sevişirsin fakat dul alır isen sevişemezsin buyurdular. Buradan şunu çıkarıyoruz: bir erkeğin hanımı ile sevişip öpüşmesi, tatlı tatlı konuşup muhabbet etmesi her zaman meşrudur, hatta Peygamber Efendimizin buyurduğuna göre bir sadakadır. Bu konular hakikatten günümüzde insanlarımızın kafalarını meşgul eden konular insanlarımda bu soruları soramıyorlar. Âlimler gerekli açıklamaları yapmayınca vatandaş da gidip bu konuları soramıyor. Müslüman kardeşlerimiz özellikle bu konulara çok yabancı oldukları için gelip soramıyorlar. Birçok konuyu da kafalarında kısıtlamışlar yasaklar koymuşlar.

Hayızlı ve lohusa halinde kadınla Cinsel ilişki haramdır. Onun dışında eşini öpebilir, sevebilir. Ama insanlarımız bunu özellikle iyi bilmeleri gerekir ki lohusa ve hayız durumlarında cinsel ilişkiye girmemek şartıyla eşleriyle bir araya gelebilirler, onlarla birlikte oturabilirler, konuşabilirler ve kocalarının kendilerine dokunmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Bu yüce dinimizin üstün yönüdür. Yahudi ve Hıristiyanlar bu hallerde ya kadınları tecrit etmekte aşağılamakta veya cinsel ilişkiyi caiz görmektedirler. Hayız ve lohusa halleri bayanların en meşakkatli zamanlarıdır. Bu durumlarda daha hassas olmaktadırlar. Dinimizin tanıdığı ruhsatları güzelce algılamak zorundayız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

Scroll To Top