Gusül (Boy Abdesti)

Gusül (Boy Abdesti)

 • Soru: Gusül ( Boy Abdesti ) nedir?
 • Cevap: Gerektiğinde bütün vücudu, cümle bedeni yıkamaktır ve farzdır. Guslün farzı da üçtür: Üç defa ağzına dolu dolu su verip gargara yapmak (mazmaza), üç defa burnuna dolu dolu su verip sümkürmek (istinşak), üç defa da boydan boya kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmak. Boy abdestinin beden sağlığı üzerindeki etkileri malumdur. Bu olumlu etkiler tıp tarafından da onaylanmış ve ispatlanmıştır.

 • Soru: Guslün adapları sünnetleri nelerdir nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Guslün adapları sünnetleri derken neler söyleyebiliriz, guslün adaplarını birine nasıl anlatabiliriz? Yani ‘ben şunu şunu yaparsam tam anlamı ile adabıyla gusül almış olurum’ diyebilmesi için birine nasıl tarif edebiliriz?
 • Cevap: Öncelikle gusül kapalı bir yerde yapılır. Gusül yapmak için setr-i avret yapmak lazımdır. Eğer gusül yaptığın yer bir hücre şeklinde ise setr-i avrete gerek kalmaz. Ama geniş bir yerde geniş bir alanda gusül yapıyorsan orda setr-i avret yapılması gerekir. Yani yıkanırken üzerinde örtü bulunması gerekir. Gusül yapılan yerde kesinlikle bevl edilemez, yani abdest bozulmaz. Gusül esnasında mümkün mertebe konuşmamak gerekir. Çünkü gusül abdesttir. Gusül farzdır. Farz namazında konuşabilir misin? Farz namazı kıldığın zaman konuşamazsın, yiyemezsin, içemezsin. Gusül de aynıdır.

 • Soru: Hocam niyet etmek sünnet midir farz mıdır isterseniz buna da bir açıklık getirelim.
 • Cevap: Sünnettir.

 • Soru: Bir de besmele çekerek başlamak gerekir mi?
 • Cevap: Tabi. Eûzu-besmele çekebilirsin.

 • Soru: Lüzumundan fazla su kullanmak…
 • Cevap: Onun da ölçüsü vardır. Lüzumundan fazla su kullanılmaz, israftır.

 • Soru: Ayrıca namaz abdesti alır gibi abdest almak gerekir mi?
 • Cevap: Evet, gerekiyor, o da gerekiyor. Mesela gusül abdesti alırken ağzına burnuna su aldın, yıkandın böylece boy abdesti aldın. Bu da bir abdest sayılır.  İslam âlimleri namaz abdesti de almamız gerektiğini söylemişlerdir. Daha evladır. Banyo bittikten sonra dizden aşağısına su dökülür. Gusül tamam olmuş olur. Dizden aşağı da sadece ayak değil banyoda hareket edildiğinde sular dize kadar sıçrayabiliyor. O bakımdan başka bir yere çekilip temiz yere yahut mümkünse yüksek bir yere çıkarak dizden aşağı ayakları, bacakları yıkamalıdır.

 • Soru: Guslü gerektiren haller nelerdir?
 • Cevap: Kişi cinsi münasebette bulunduğu zaman gusül etmesi gerekir. Hayız ve nifas bittikten sonra gusül gerekir.  Ayrıca ihtilam olması durumunda gusül gerekir. Yani guslü gerektiren üç tane hal vardır: Bunlardan birincisi münasebet eşi ile cinsel ilişki, ikincisi hayız ve nifas, bir de rüyada cünüp olmuş bir insanın gusül etmesi lazımdır. Bu durumlardan sonra gusletmek farzdır.

 • Soru: Bir de yine başka sünnet olan gusül çeşitleri de vardır. Yani gerekmediği halde farz olamadığı halde şu şu durumlarda sünnettir diyebileceğimiz boy abdestleri de var mıdır?
 • Cevap: Onların da sünnet olan gusül abdestleri vardır. Cuma günü boy abdesti alırsın, ona da yine gusül abdesti deniyor. Gusül abdesti ile Cuma kılmak daha eftaldir. Bayram günleri gusül abdesti almak daha evladır. Arefe günü gusül abdesti almak daha uygundur. İhrama gireceğin zaman hacca girmeden önce gusül etmek yine sünnetlerdendir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top