Güneş Enerjisi İle ısıtılan Su İle Abdest Alınır Mı ?

Güneş Enerjisi İle ısıtılan Su İle Abdest Alınır Mı ?

  • Soru: Güneş enerjisi mevzusu var. Sizin de malumunuz ülkemizde de birçok şehrimizde evlerin üzerlerinde gördüğümüz güneş enerjisi ile ısınmış sıcak su ile abdest almak, gusül etmek tartışılan bir konudur. Birçok fıkıh âlimleri, diyanet de dâhil olmak üzere buna cevap veriyorlar. Güneş enerjisi ile ısınan sularla abdest almak ve gusletmekle ilgili ne diyebiliriz? Binaların üzerine yerleştirilen güneş enerjisi ile ısıtılan suyla abdest almak, gusletmek caiz midir?
  • Cevap: Peygamber Efendimiz (sav)’in bir hadis-i şerifini örnek verebiliriz buna: Güneşte su ısıtıp abdest almak isteyen Aişe (r.a) validemize: “Sakın öyle yapma çünkü o su miskinlik ve hastalık getirir” diyerek yasaklamıştır. Diyelim bir kaba su koydun götürdün güneşin önüne koydun, güneş onu ısıttı. O suyla abdest alınmaz, gusledilmez, mekruhtur. Çünkü Peygamberimiz (sav), onun pekâlâ bir hastalık, miskinlik getireceğini söylüyor Aişe (r.a) validemize. Ama günümüze gelince bugün güneş enerjisi ile ısıtılan sularla gusül de edilebilir abdest de alınabilir. Doğrudan güneşin ısıttığı sularla değil de güneşin temas etmediği sularla abdest alınabilir. Ama doğrudan güneşte ısıtmak mekruhtur.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top