Gece İbadeti

Gece İbadeti

” Kim Allah’tan korkarak belalara sabreder katlanırsa herhalde Allah iyi hareket edenlerin mükâfatını verir.” Gece içine bir sıkıntı girdiği zaman uykun kaçıyor, uykun gelmiyor. Bir şey takıldı mı kafana, o sıkıntıyı gidermen için o zaman ne yapman gerekir biliyor musun? Hemen kalkacaksın abdest alacaksın. Gece yarısı hangi saat olursa olsun kalkıp abdest alacaksın. Bir sıkıntının bir kısmı abdestle gider. İki rekat namaz kılacaksın ellerini açacaksın rabbine; “Ya Rab, bu sıkıntıyı kalbimden kaldır, al ya Rabbi, yerine muhabbetini ihsan et. Beni bu sıkıntılara uğratma’ diye başını secdeye koyup Cenab-ı Hakk’a yalvaracaksın…

Görecek ve bakacaksın ki, sanki üzerine bir güneş doğdu, bir rahmet indi. Allah Resulü öyle tavsiye ediyor. Gece kalk, gece namazı kıl. Gece uyuma. Uyu da, o sıkıntı kalbine girdiği zaman uyan. Uyan ki, kalbine gelen bu sıkıntı, Allah’ın seni uyarması olarak yorumla. Allah’ım bizi gafletten uyandır. Allah’ım bizleri bütün maddi ve manevi sıkıntılardan muhafaza et.

Günler, haftalar, aylar, yılların hepsi Allah’ındır. Bu yönüyle hepsi mübarektir. Ancak bazı saatler, bazı vakitler var ki, Allah bu anları daha faziletli ve daha bereketli kılmıştır. Kullarının affı için bunları bir vesile kılmış. Bu onun bir lutfu bir keremidir.

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azâd olan üç mübarek ay. Bu aylar hamle aylarıdır. Manevi hamleler bu aylarda gerçekleştirilir. Evlerimiz bereketlenir. Ömürlerimiz bereketlenir. Kendimizi hesaba çekmeliyiz. Manevi bereketi büyük olan bu aylarda tevbe istiğfar edip günahlarımızdan vazgeçmeli, gözyaşlarıyla manevi kirlerinden arınmalı, Rabbimize yakın olmalıyız. Su gibi akıp giden zamana bakalım. Elimize geçen bu altın fırsatları hakkıyla değerlendirelim.

Hakk’a giden yolda yürüyelim. Öyle bir yol edinelim ki, Hakk’tan başkası girmesin o yola. Öyle bir dilimiz olsun ki, Hakk’tan başka bir şey söylemesin. Azâlarımız Kur’an ve tevhidle nurlansın.

Ramazan ayı da fazileti, bereketi ve mağfireti ile diğer zamanlardan ayrılan bir zaman dilimidir. Onbir ayın sultanı, içinde Kur’an-ı Kerim’in indirildiği, bin aydan daha hayırlı kadir gecesine sahip olan bir ay… Ramazan, likâullâhı, cemalullâhı, cennetullahı isteyenler için bir fırsat…

Akıl, îzân, irfân sahibi kişiler bu ayı bir ganimet bilir… Dünya hayatını tercih edenlere gelince, onlar zaten seçimini yapmışlar. Onlar için her ay Ramazan, her gün Cuma, her gece Kadir olsa da farketmez… Zaten onların kalpleri ölmüştür. Geliniz, günahlarımıza tövbe edelim. Yüce Allah’a iltica edip yüzbinleri bulan günahlarımıza için için ağlayalım. Ta ki o gözyaşları gönüllerimizi kirden, pastan arındırsın.

Berat Gecesi. Bu gece günahların bağışlandığı bir gecedir. Günahlarımızın affedilmesini istiyorsak, gelin tevbe ve istiğfarla geçirelim bu geceyi. Pişman olalım, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlara. Son verelim bir noktada isyana. Geçen günlere yazık. Tükenen ömre, ağaran saçlara… Yaklaşan ölüme bakın da uyanın… Söz verin Allah’a, O’na yönelin, O’na dayanın.

Peygamberimiz Efendimiz bu gece şöyle dua edermiş: “Bedenim sana secde etti. Kalbim sana inandı ve imanda sebat etti. İşte bu benim elimdir ve onunla nefsime karşı devşirip topladıklarım.

Ey büyüklüğünün sınırı olmayan Rabbim! Büyük günahları sen bağışlarsın. Allah’ım! Bana şirkten arınmış bir kalp ver. Senin gazabından rızana sığınıyorum. Senin vereceğin cefa ve azaptan senin affına iltica ediyorum. Seni layıkıyla övemem. Sen seni övdüğün gibisin.”

Yine Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının yarısı Berat Gecesi oldu mu, o geceyi namaz kılarak geçirin. Gündüzü oruç tutun. Çünkü Allah o gece grup vakti dünya semasına tecelli eder ve şöyle buyurur:

‘Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim? Yok mu şunu isteyen, bunu isteyen ona istediğini vereyim?’ Bu tecelli sabaha kadar devam eder.”

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top