Gayrimüslime Kafir Denir Mi ?

Gayrimüslime Kafir Denir Mi ?

  • Soru: Gayr-i Müslim olup (Müslüman Olmayan) herhangi bir dine mensup kimseler var. Bunlarla tanışıklığımız, iş yaptığımız, esnaflık ilişkilerimiz oluyor. Bu şekildeki hıristiyan veya yahudi kişilere yüzüne karşı kâfir demek, kâfir diye seslenmek, adlandırmak doğru mudur?
  • Cevap: Efendi buna bir örnek verebiliriz Peygamber Efendimiz (sav) on üç sene Ebu Cehil ile Mekke’de beraber yaşadı. Peygamber Efendimiz (sav)’in ağzından Ebu Cehil’e karşı hiçbir zaman “Ey Kâfir” diye herhangi bir hitap çıkmamıştır. Sadece Allah (c.c.)’a iman et demiştir. Yahudi ve hıristiyanlar ehl-i kitaptırlar. Dolayısıyla onlara kâfir denilemez.

  • Soru: Aynı zamanda bu gayri Müslimlere taziyede bulunmak, akrabalık yakınlığı varsa hal hatırlarını sormak, yine bunlarla ticaret yapmak doğru ve meşru mudur?
  • Cevap: Onlarla yemek yenilebilir, taziyeye de gidilir, komşuluk da yapılır. Komşuluk hakkı var onun taziyesine de gidilir, alışveriş de yapılır. Mesela Peygamber Efendimiz (sav) Hatice Validemizin ticaretini yapmış. Şam’a gidiyordu Yemen’e gidiyordu kimlerle alışveriş yapıyordu? Hepsi kitap ehli gayri müslimler kimselerdi. İslam’ı kabul etmeyen kimseler idiler. Ama alışveriş yapılıyordu. Malumunuz Medine’de hicretin ilk yıllarında yahudiler yaşıyordu. Peygamberimiz (sav) devlet başkanıydı onlarla ticaret konusunda hiçbir kısıtlama yapmadı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

Scroll To Top