Gayri Meşru Kazanç

Gayri Meşru Kazanç

  • Soru: Toplumumuzda gayri meşru yoldan para kazanan çok kimse var. Gayri meşru yoldan kazanılan paralar nerede harcanabilir? Mesela diyelim birisi gayri meşru yoldan para kazanmış ve bunu servet olarak bırakmış varisleri de bunu biliyorsa Allah (c.c.) yolunda kullanabilirler mi hocam?
  • Cevap: Haram para hiçbir zaman hayır yolunda harcanamaz. Peygamber Efendimiz (sav), helal para ile hacca gitmeyi, helal paradan sadaka vermeyi, helal paradan yetimleri miskinler doyurmayı tavsiye ediyor. Mesela bir fakirin ne suçu var ki faiz ve haram yoldan kazanılan parayı yesin. Bu parayı fakire yedirme hakkın yoktur. Onun vebalini alamazsın fakat bu parayı bazı devlet kurumlarına verebilirsin.

  • Soru: Babasından miras kalmış babasının bunu helal yoldan mı kazanmış haram yoldan mı kazanmış bilmiyor. Kazanç haram da olabilir ama içinde haram olduğunu bilmiyorsa bu malı harcayabilir mi?
  • Cevap: Eğer evlat babasının helal mi haram mı kazandığını bilmiyorsa o parayı yiyebilir herhangi bir sakıncası yoktur.

  • Soru: Haram maldan sadaka verilir mi?
  • Cevap: Haram maldan sadaka verilmez.

  • Soru: Sevap kazanırım maksadı ile verirse…
  • Cevap: Sevap değil, günah kazanılır. Mesela adam geliyor bize: “Hocam, bir miktar faiz param var, fakirlere verebilir miyim?” Hayır veremezsin. Fakire niçin haram yediriyorsun.

  • Soru:  Milli piyango, at yarışları, toto, loto iddia vb. şeylerden kazanılan para ile hayır yapılabilir mi sadaka verilebilir mi?
  • Cevap: Asla gayr-i meşru olarak, dinen haram sayılan şeylerden elde edilen kazançla hayır yapılamaz, sadaka verilemez. Bu harama meşruluk kazandırma gayretlerinin mahsulüdür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top