Erkeklerin Süslenmesi

Erkeklerin Süslenmesi

 • Soru: Erkeklerin süslenmesi konusu var. Erkeklerin süslenmesi hakkında ne söyleyebiliriz, caiz midir?
 • Cevap: Erkekler süslenebilir. Cenab-ı Hakk’ın meşru kıldığı elbiseleri giyebilir, kravat takabilir, temiz elbise giyebilir, kendisine güzel kokular sürebilir. Toplum içersine çıkmak için, elbisesi yırtık pırtık da olsa, yamalı da olsa, temiz olmalıdır. İslam biliyorsunuz temizliği emretmiştir. Dinde temizlik şarttır.

 • Soru:  Saç ve sakalları boyamak konusunda ne dersiniz?
 • Cevap: Saç-sakal boyaması bir defa dinen çok mahzurlu. O boyalarının içeriğini pek bilmiyorum ama zannediyorum ki, oraya sürülen madde nedeniyle su işlemiyor saçlara. Mesela bir boyacının tırnaklarında ellerinde yağ-boya olduğu zaman, onu bir maddeyle yıkayıp çıkardıktan sonra gusledip abdest alabiliyor ve namaz kılabiliyor. Herhangi bir yapışkan madde, kadınların tırnaklarındaki ojeler, boyalar, yüzlerindeki boyalar da aynıdır, su işlemediğinden dolayı kesinlikle haramdır. Gusül bile geçerli olmuyor.

 • Soru: Tabii olan bir kınayla boyanabilir mi?
 • Cevap: Kınaya su işler. Kınayla boyanabilir, caizdir.

 • Soru: Kınaya benzer tabii boyalar kullanılabilir mi?
 • Cevap: Kullanılabilir. Ama günümüzde kullanılan boyaları biliyorsunuz, içeriğinin ne olduğunu bilmediğimizden dolayı, bunları kullanmak sakıncalıdır.

 • Soru: Özellikle geçlerin kullandıkları jöle vs. var bunlar da sakıncalı olsa gerek?
 • Cevap: Şimdi genç bir delikanlı jöleyi başına sürdü, gusül icabetti. O ne yapacak? Yıkayacak, onu bir maddeyle yıkayacak. Bir maddeyle yıkamadıktan sonra gusledemez, ona su işlemez. Çocuklar jöleyi başlarına sürdükten sonra su döküyorlar su üzerinden akıp gidiyor, su tutmuyor. Onlar elbette sakıncalıdır.

 • Soru: Sağlığa da zararlı?
 • Cevap: Çok zararlıdır. Zaten dini yönden mahzurlu olma nedenlerinden biri de bu. Saçları döktüğünü, saçlarda kepek oluşturduğunu duymuşsunuzdur. Yine duyduğuma göre jölede,  kullanılan şampuanlarda dinimizin yasakladığı maddeler var. Demek ki bunlar sakıncalı olduğu için tasvip edemeyiz. İçeriğinde dinimizin yasakladığı herhangi bir madde bulunan şampuan v.b şeyler kullanılamaz. Hemen belirtelim, ihramlı iken zaten şampuan vs. Asla kullanılamaz. Ben hacda görevliyken kafile başkanı toplantı yaptı. Kafile başkanı soruyor hoca efendilere  “kadınlar erkekler ihramda iken şampuan kullanabilirler mi?” Hocanın biri “caizdir” demiş. Kafile başkanı bizi çağırdı hocaları da topladı; “Mustafa Hocam sana soruyorum, ihram da iken şampuan kullanılır mı?” “El cevap: Kullanılamaz öncelikle kokusu vardır. İhramın yasaklarından bir tanesi kokulu şeylerden uzak durmaktır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top