Cünüplük Hali

Cünüplük Hali

  • Soru: Cünüp olan bir kimseye haram olan bazı şeyler var ve bu da günümüzde bütün kafaları kurcalayan bir mevzudur. Neyin haram olduğu neyin haram olmadığını insanlarımız bilmiyor. Bilemiyoruz daha doğrusu. Cünüp olan bir kimseye haram olan şeyler nelerdir?
  • Cevap: Namaz kılamaz, gün boyu cünüp halde oruç tutamaz, Kâbe’yi tavaf edemez, Mushaf-ı Şerifi (Kur’an’ı Kerim)’i eline alıp okuyamaz, Mushaf’tan bir ayet bir sure dahi okuyamaz. Camide duramaz veyahut giremez. Bunları yapamaz, bunları yapmak o kişiye haramdır.

  • Soru: Cünüp bir kimse sofraya oturabilir mi? Yemek yiyebilir mi? İnsanlara cünüpsün sofraya oturma, yemek yiyemezsin, edemezsin vb. genelde böyle bir anlayış var. Ekmeğe dahi dokunamıyor. Böyle bir şey var mı, cünüp bir insan sofraya oturabilir mi?
  • Cevap: Cünüp bir insan öncelikle gusül almalıdır. Lakin yemek yemesi icap ediyorsa ağzını yıkar, elini yıkar yüzünü yıkar tertemiz sofraya oturabilir yemek yiyebilir, ondan sonra gusledebilir. Her hangi bir sakıncası yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top