Cuma Namazı

Cuma Namazı

  • Soru: Cuma namazları günümüzde birçok işçi ve memurun şikâyet ettiği konuların başında geliyor. Fabrika, atölye veya iş yeri sahiplerinin işçilere memurlara cumaya gitmeleri için izin vermediğine dair birçok şikâyetlerle karşılaşıyoruz. Şunu sormak istiyorum: Cuma namazını işçi ve memurlar bu durum karşısında terk edebilir mi?
  • Cevap: Şimdi bugünkü duruma göre işveren işçiye müsaade etmiyorsa işçi cumayı terk edebilir. Öğle namazını eda edebilir. Bu hürriyetin kısıtlanması anlamına gelir.

  • Soru: Peki, işveren işçisini cumadan men edebilir mi? “Hayır, gitmeyeceksin” diyebilir mi?
  • Cevap: Hayır, bu konuda yetki ve salahiyeti yoktur. Çünkü burada Allah’ın yetkisi vardır. Allah’ın yetkisi her şeyden üstündür. Cumadan alıkoyamaz. Müslüman bir ülkede yaşadığına göre cumaya gitmek ve cumaya gideceklere izin vermek zorundadır.

  • Soru: Peki bir de küffar himayesinde yaşayan Müslümanlar var, biliyorsunuz. Yani Almanya’da, Avrupa’da, diğer gayri müslim ülkelerde her yerde yaşayan Müslümanlar var. Bunlar bulundukları ülkelerde Cuma namazı kılabilirler mi? Bu memleketlerde yaşayan müslümanların Cuma namazı kılmaları gerekir mi? Kılabilirler mi?
  • Cevap: Evet kılabilirler. O devlet onlara izin vermiş ise, camileri açıksa, camilerde Cuma namazı kılabilirler.

  • Soru: Cuma ile ilgili başka bir soru da fabrikalarda mescitler yapılıyor. Askeri garnizonlarda mescitler yapılıyor, biliyorsunuz. Böyle yerlerde Cuma namazı sahih olur mu?
  • Cevap: Böyle yerlerde Cuma namazı kılınabilir. Çünkü orada cami veya mescid varsa ve ezan okunuyorsa Cuma kılınması caizdir, kılınabilir.

  • Soru: Sadece oradaki personele değil de, dışarıdan gelen halka da açık olması gibi bir şart var mıdır?
  • Cevap: Vardır. Çünkü Cuma kılınması için icazet olması, herkesin gelip namaz kılabileceği bir yer olması lazımdır. Dışarıdan gelen halkın da gelip kılabilmesi gerekiyor. Fabrikalar, askeri garnizonlar vb. yerlerde Cuma namazları kılınabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top