Borçlanma

Borçlanma

  • Soru: Borç alıp verme mevzularının İslam fıkhındaki yeri malumdur. İslam’da borç alma borç verme ne şekilde olmalıdır? Sizin yorumlarınız nelerdir, onu öğrenmek istiyoruz.
  • Cevap: İslam dininde borçlanma durumunda, borç alanla veren kendi aralarında kendi rızaları ile akit yapmalıdır.

  • Soru: Aralarında akit yaparak yazmalıdırlar.
  • Cevap: Yazışmanın yanında bir de şahit olmalıdır. Şahidi İslam şart koşuyor. Kayıtlar ve şahitler sağlam tutulmalı öncelikle. Ancak alacaklı alacağını te’cîl eder yani borçlunun borcunu ertelerse, o da Allah indinde sevaba nail olur. Bu alacaklıya kalmış bir şeydir. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyurmuştur:“Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için Allah’a güzel bir borç (isteyene faizsiz ödünç) verecek yok mu? Darlık veren de bolluk veren de Allah’tır. Sadece O’na döndürüleceksiniz. (Bakara Suresi: 245)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top