Ayin ve İbadetlerde Çalgı

  • Soru: Bazı tarikatlarda doğrusu şahit oluyoruz, duyuyoruz, dini ayinlerde def çalıyorlar. Def çalmak, raks etmek böyle bir şeyler yapmak caiz midir? Böyle bir şey var mıdır İslam’da?
  • Cevap: İslam’da, dini ayinlerde, dua ve ibadetlerde saz caz yoktur. Kesinlikle yasaktır.

  • Soru: Dinî ayin ve toplu ibadetlerde kadın erkek bir arada olursa hüküm nedir?
  • Cevap: O zaman haramdır. Oraya katılmak da doğru değildir. İslam’da huşu vardır. Def çalmak, raks etmek, saz çalmak bu hem dikkati dağıtır hem de huşuyu yok eder, huşu ile ibadet yapmaya mani olur. Halbuki Allah (c.c.)’ın ayetinde huşu ile ibadet yapın emri vardır.

  • Soru: Peki hocam bunlar bidat mıdır?
  • Cevap: Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki “Benden sonra dine sokulan her şey bidattir.” Dolayısıyla bunlar bidattir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top