Allah ‘a İtaat

ahzab_suresi_ayet38-allah-in-emri-mutlaka-yerini-bulan-kaderdirRabbini isteyen kul için her şey orada. Bir kul Allah’ın rızasını kazandı mı, her şey orada. Allah’ım, senin rızanı kazanan, senin yolunda yürüyen kullarından eyle. Bizleri de o topluluğa dahil et. Senin razı olmadığın yollara bizleri gönderme ya Rab. Sana gelen yollarda bizlere engel çıkarma ya Rab. Nefsin, şeytanın tuzağına düşürme ya Rab. Dünya bizi nasıl koşuşturuyor görüyor musunuz? Ahireti bile unutturuyor. Bazı insanlar var, Allah’ı tamamen unutmuş. Ahiret hatırına bile gelmiyor. Camiyi tanımıyor, ibadeti bilmez, secde bilmez, abdest bilmez. Su ile taharetlenmeyi dahi bilmez. Günümüzde böyle yaşayan insanlar vari.

Onlara ne ad koymuşlar biliyor musunuz? Aydın insanlar(!) Aydın insan kimdir biliyor musun? Allah’a yakın olan, O’na secde eden, O’na iman eden insanlardır. Bu sözde aydın insanlar iman etmişler mi? Hayır. İman etse Allah’a secde eder. Çünkü Allah’ın emirlerini kıran, Allah’ın sözünü kıran Allah’a karşı gelen, Allah’a isyan edenkimse nasıl aydın olabilir ki? Cenab-ı Hak, böylelerine hayvandan da aşağıdırlar diyor.

Peygamberimiz (sav) Yüce Allah’ın şöyle buyurduğunu anlatıyor: “O saçları sakalları birbirine karışan kullarım var ya, o kullarım benim dostlarımdır. Siz onları bilemezsiniz. Ben onların kalbindeyim.”

Yunus Emre ne güzel demiş:

Cennet cennet dedikleri
Bir kaç köşkle bir kaç huri
İsteyene ver onları,
Bana seni gerek seni.

Zikrullah’a, sohbete, namaza, camiye gelenleri Allah, gafillerin içinden seçip ayırmış. Onları sevdiği için, onlara yakın olduğu için onlara cami yolunu açmış, zikrullahın yolunu açmış, ibadet taat yolunu açmış. Hac ve umre yolunu, iyiliklerin yolunu açmış, kötülüklerin yolunu kapatmış.

Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor:

“Gafiller arasında Allah’ı anan kimse, kuru otlar arasında yeşil ota benzer“ Bizi de o kullarından eyle ya Rabbi. Biz senin yoluna çıktık. Sana ulaşmak, senin rızanı kazanmak, sana yaklaşmak, sana kul olmak için yola çıktık. Bu yolda bize engel çıkarma ya Rabbi. Yollarımızı aç, yollarımızı aydınlat, yollarımızı çıkmaza çevirme. Bu tarik-i müstakimde ayaklarımızı kaydırma. Çünkü bu yollarda nefsin, şeytanın ve dünyanın tuzağı vardır. O tuzaklardan bizi muhafaza eyle Allahım.

Resûlüm!

Sana vahyedilen Kitab’ı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.

En büyük ibadet zikrullahtır. Namaz da zikirdir, oruç da zikirdir, hac da zikirdir. Bütün ibadetler zikirdir.

Cenab-ı Hakk:

“O derin düşünceli kullarım var ya, onlar ayakta, otururken, yanları üzerinde yatarken Rablerini zikrederler.” Derin düşünceli, akl-ı selim kullar bunu yaparlar. Cenab-ı Hak, zikreden kullarına hitab ediyor, değil. Allah’a secde etmeyenlere hitab etmiyor. Allah’a secde edip O’nu zikreden, el bağlayıp O’nun huzurunda kıyamda duranlara hitap ediyor. Onlar, ayakta, otururken, yanları üzerinde yatarken Allah’ı zikrederler. Onlar, yerin göğün yaratılışını düşünürler ve ‘ey Rabbimiz, bütün bu varlıkları boşuna yaratmadın. Seni böyle bir isnattan tenzih ederiz. O halde bizi cehennem azabından koru, ya Rab.” ALİ İMRAN: 191

İşte aydın insan, işte akl-ı selim sahibi insan. Cenab-ı Hakkın ayetlerinde akl-ı selim sahibi kullar için hikmetler vardır. Onlar derin derin düşünürler. Rabbim, yeri göğü nasıl güzel yaratmış diye düşünürler. O’na hakkıyla kul olalım. “Allah’a ve Resulü’ne itaat deki, size merhamet edilsin.”

Eşşeyh Hacı Hafız Mustafa ÖZGÜR (K.s)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 

stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top