Adalet

Adalet

  • Soru: Biliyoruz ki İslam adalet üzerine kurulmuş, adalet için gönderilmiş, insanlar arasında adaleti sağlasın diye gönderilmiş bir dindir. Diğer dinlerde de adalete vurgu yapılır. İslam’da adalet ve yargının önemi nedir?
  • Cevap: İslam’da ilk önce güveni sağlamak, zalimin elini kesmek, zalimin zulmünün önünü kesmek, mazlumu korumak, insanları korumak, insanların hakkını hukukunu korumak, hak sahibinin hakkını vermek temel esaslardandır. İslam’da, hukuk Allah’ın kanununa ve nizamına göre yapılır. Hiçbir zaman İslam hukukunda insanlara zulmedilmez. İnsanlara hep iyilik emredilir, kötülükten men edilir. İnsanları birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe davet eder. İslam hukukunda her zaman sevgi, güzel ahlak, adalet öngörülmüştür. İslam’da yani Kur’an’da aslolan adalettir. İslam hukukunda adalet dediğimiz mekanizma her şeyin önündedir. Her şey yargıya bağlıdır ve daima önde tutulmuştur. Adaletin olmadığı yerde İslam yoktur. İslam’ın olduğu yerde adalet var hürriyet, saadet ve selamet vardır. Kur’an’da bu tür ayetler vardır: “Şüphe yok ki Allah zerre kadar haksızlık etmez. (Kulun yaptığı iş, eğer bir kötülük ise, onun cezasını adaletle verir.) İyilik olursa onu katlar (kat kat arttırır), kendinden de büyük mükâfat verir. (Nisa Suresi: 40) “Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan bir davranıştır. Allah’a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyla bilmektedir. (Maide Suresi: 8) İşte Hz. Ömer’den bir örnek verebiliriz. Hz. Ali (r.a) bir gün Hz. Ömer’i gece yürürken görmüş: “Ya Emire’l-mü’minin ne işin var gecenin bu zamanında bu karanlıklarda geziyorsun bu tenha yollarda?” “Ya Ali beytül malda zekât develerinden biri kaybolmuş onu arıyorum. Fırat nehrinin kenarında bir oğlak dahi kaybolsa Ömer’den sorulur.” İşte adalet budur. Biliyorsunuz Hz. Ömer’in adaleti dünyaya şan şöhret salmıştır. Kur’an bahsediyor adaletten. Adalet Kur’an’ın hükmüdür, Kur’an’ın nizamıdır, Kur’an’ın düzenidir. Kur’an olmayan yerde, Allah’ın nizamı hukuku olmayan yerde adalet yok demektir ve hiçbir zaman ne birlik, ne beraberlik, ne hürriyet hiçbir şey olmaz.

  • Soru: Günümüzdeki bu sıkıntıları, bugün insanların böyle parça parça olmuşluğunu İslam adaletinden uzak kalışına bağlayabilir miyiz?
  • Cevap: Evet, elbette İslam’dan ve onun adalet anlayışından uzak kalışımıza bağlayabiliriz. Zaten başka bir izahı da yoktur..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top