Adak

Adak

 • Soru: Günümüzde insanlar, birçok konuda adak adıyorlar. Oruç, namaz, sadaka gibi. Ama genelde kurban olarak adak adanıyor. Bu konunun asıl içeriği nedir? İnsanlar adak adarken neye dikkat etmelidir? İslam’da adak nedir?
 • Cevap: Evet İslam’da adak bir nevi yemin sayılır. Mutlak ve muallak olmak üzere ikiye ayrılır. Mutlak belirli bir vakte bağlı olmayan adaklara denir. Adak gerçekleştiği zaman da kişinin üzerine vacip olur. Bir kişi şöyle diyebilir: “Bir oğlum olur ise kurban keseceğim, bir bina yaptırırsam kurban keseğim, birçok yerde namaz kılacağım, bazı camilerde namaz kılacağım, üç gün oruç tutacağım…” bunlar hepsi adaktır. Kişinin adağını yerine getirmesi vacip olur. Yani gönlünde olan şey gerçekleşir ise adak vacip olur. Mesela “bir araba alırsam kurban keseceğim” der ve o arabayı alır da direksiyona geçerse dileği gerçekleştiği andan itibaren üzerine vacip olur. Kurban kesmesi şarttır.

 • Soru: Buna “mutlak adak” diyebiliriz değil mi?
 • Cevap: Evet diyebiliriz..

 • Soru: Bir de muallak dediğimiz adaklar var. Bunlar hakkından ne söylenebilir?
 • Cevap: Bu muallak adak mesela “hastam şifa bulur ise aynı hafta içinde üç gün oruç tutacağım, filan kişiye şu kadar para vereceğim, camide namaz kılacağım, beyaz bir koç kurban edeceğim” diye isim, zaman ve miktarı belirleyerek yapılan adaklara denir. Namaz aynı camide olmayabilir, aynı şahsa parayı vermeyebilir, aynı adağı aynı yerde kesmeyebilir. İstediği yerde mesela bir kişi adak adamıştır. İstanbul’dan Kars’a gelmiştir. O adağı Kars’ta kesebilir. O kurbanı o yemini yerine getirebilir. Buna muallak adak denir.

 • Soru: Bir insan bir adak adıyor. Diyelim ki, bir kurban kesmeyi adıyor. Ondan sonra da, bu kurbanın yerine parasını vermek istiyor. Bir hayır kurumuna veya bir fakire bunun parasını ödeyebilir mi?
 • Cevap: Hayır sadaka olarak veremez. Eğer kurban keseceğim diye adamış ise kan akıtmak mecburiyetindedir. Kurban yerine para veremez.

 • Soru: Keffaret olarak veremez mi?
 • Cevap: Veremez, mutlaka dediğini yapmalı, yani kurban kesmesi lazımdır. Eğer para adamışsa, para vereceğim demişse, o zaman parayı verebilir. Yani ne adamış ise ağızdan adak olarak ne çıkmış ise onu yerine getirmek mecburiyetindedir. Başka bir şey mümkün değildir. Kefaret de veremez.

 • Soru: Yani sizin söylediklerinizden şunu anlıyoruz; adak dediğimiz zaman yemindir diyoruz bir nevi yemin sayılır bu. Neye yemin etmişsen onu yapmalısın.
 • Cevap: Neyi adamışsa onu yerine getirmek üzerine vacip olur.

 • Soru: Dediğini yapmak zorundadır. Mutlak ve muallak olmak üzere ikiye ayrılır. Muallak olarak yani şarta bağlı adakta bulunmuşsa, diyelim ki şu işim gerçekleşirse Eyüp Sultan Camii’nde şu kadar namaz kılacağım diyen bir insan orada onu gerçekleştirememiş ise…
 • Cevap: Başka bir camide kılabilir. Bu muallak adaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

 
stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk max maillots max maillots max maillots max maillots max maillots peuterey outlet peuterey outlet peuterey outlet online peuterey outlet online peuterey outlet online woolrich outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk stone island outlet uk moose knuckles moose knuckles sale pop canvas art oil paintings stone island outlet stone island uk stone island outlet stone island outlet 2018
Scroll To Top